جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

دانلود کردن با IDM

اغلب افراد در شبکه اینترنت با فرآیند دانلود سروکار دارند و روزانه تعداد زیادی فایل را در این شبکه عظیم جهانی مبادله می‌کنند. گاهی اوقات کاربران تمایل به دانلود تعداد بسیار زیادی فایل دارند که در صورت انجام این کار، حجم قابل توجهی از بسته اینترنتی آن‌ها مصرف خواهد شد؛ بنابراین ترجیح می‌دهند از بسته های رایگان اینترنت استفاده نمایند. البته همانطور که می‌دانید اغلب این بسته ها محدود به زمان‌های خاصی در شبانه روز می‌باشند. بنابراین کاربر باید در این زمان مشخص دانلود فایل های خود را انجام دهد. یکی از قوی ترین نرم افزارهایی که انجام این مهم را برای کاربر آسان کرده است، نرم افزار Internet Download Manager (IDM) می‌باشد. در این مقاله، ابتدا با مفهوم دانلود آشنا می‌شویم و سپس به آموزش دانلود رایگان شبانه توسط IDM و همچنین تنظیم زمان‌بندی برای دانلودها در Internet Download Manager خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانلود چیست؟

به بارگیری و دریافت اطلاعات از اینترنت، دانلود (Download) می گویند؛ در واقع دانلود، فرآیند برداشت داده‌های الکترونیکی توسط مودم از شبکه جهانی به یک سیستم رایانه‌ای می‌باشد.

اینترنت یک شبکه عظیم جهانی است که کاربران به طور مداوم نیاز به استفاده از فایل‌های متعددی از جمله موسیقی، عکس، فیلم، سندها و… دارند؛ بنابراین اقدام به دانلود این فایل‌ها می‌نمایند. کاربران پس از اتصال به اینترنت می‌توانند از یکی از دو روش زیر جهت دانلود فایل دلخواه خود اقدام نمایند.

روش اول – دانلود از طریق مرورگرهای مختلف از جمله Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Internet Explorer, …

روش دوم – دانلود از طریق برنامه هایی مانند Download Accelerator, Internet Download Manager (IDM) و… جهت مدیریت بهتر فایل‌های دانلودی

تفاوت دانلود و آپلود

یکی از مهمترین مسائلی که کاربران در استفاده از اینترنت باید بدانند فرق بین Download و Upload می‌باشد؛ اما چه تفاوتی بین این دو اصطلاح وجود دارد؟

آپلود نقطه مقابل دانلود است؛ آپلود به معنی نمایش، ذخیره سازی و تبادل داده‌ها (ارسال و انتقال داده‌ها) از یک سیستم رایانه‌ای به شبکه جهانی اینترنت می‌باشد. به بیانی ساده‌تر، آپلود (Upload) به معنی بارگذاری داده‌ها و دانلود به معنی بارگیری داده‌ها (بازگشت داده‌ها به کامپیوتر) است.

از دیگر تفاوت‌های این دو اصطلاح بسیار رایج با یکدیگر می‌توان به موضوع ذخیره‌سازی داده‌ها نیز اشاره کرد. فایل‌ها پس از فرآیند Upload حتما در دستگاه‌های ذخیره‌سازی شبکه میزبان وب‌سایت ذخیره خواهند شد، اما در فرآیند Download لزوما این اتفاق نمی‌افتد، زیرا ممکن است کاربر فقط در حال گوش دادن به موسیقی یا بازدید از ویدیوهای آنلاین و مواردی از این قبیل باشد؛ بنابراین عملیات دانلود لزوما فایل‌ها را در سیستم کاربر ذخیره نمی‌کند. لازم به ذکر است که به این فرآیند، Streaming یا دانلود موقت می‌گویند.

تفاوت بین Upload و Download

بیشتر بخوانید: روش های دانلود از یوتیوب (Youtube)

نحوه دانلود از طریق Internet Download Manager (IDM)

حتما برایتان پیش آمده که بخواهید فایلی را در ساعت مشخصی دانلود کنید. اما قسمت بد ماجرا آنجاست که شاید در آن زمان به کامپیوتر خود دسترسی نداشته باشید. یکی از قوی‌ترین نرم افزارهایی که انجام این مهم را برای کاربر آسان کرده است، نرم افزار IDM می‌باشد.

اما چگونه می توان از IDM استفاده نمود؟ به عنوان مثال می خواهیم فصل ۱ سریال پرمخاطب Friends را دانلود کنیم. به این منظور ابتدا وارد سایت مورد نظر شده و مطابق تصویر زیر بر روی گزینه دانلود کلیک می‌کنیم.

نحوه دانلود سریال توسط IDM

سپس بر روی لینک دانلود کلیک راست کرده و از کادر ظاهر شده، گزینهDownload with IDM را انتخاب می‌کنیم. در واقع با این کار از مرورگر می خواهیم دانلود را حتما از طریق نرم افزار IDM انجام دهد.

نحوه دانلود سریال توسط IDM

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از انتخاب گزینه Download with IDM، کادر Download File Info باز می‌شود. در این کادر علاوه بر اینکه برخی اطلاعات فایل از جمله نوع فایل، لینک فایل و… قابل مشاهده است، مسیر ذخیره فایل و مواردی از این قبیل نیز قابل تنظیم است. در ادامه به توضیح تمام این موارد می‌پردازیم.

کادر Download File Info

بخش URL

در این بخش، لینک و مسیر دانلود فایل قرار گرفته است.

بخش Category

در این بخش، نوع فایل مشخص شده است. در این مثال، ما در حال دانلود سریال بودیم، پس نوع فایل Video خواهد بود.

بخش Save As

با کلیک بر روی سه نقطه (Browse) که در سمت راست کادر قرار دارد، مکان ذخیره سازی فایل را مشخص می‌کنیم.

بخش Description

اگر توضیحی در مورد فایل مورد نظر وجود دارد در این بخش نوشته خواهد شد.

گزینه Start Download

اگر بر روی این گزینه کلیک کنید، دانلود در همان لحظه شروع می‌شود.

گزینه Download Later

اگر می‌خواهید شروع فرآیند دانلود را به زمانی دیگر موکول کنید، بر روی این گزینه کلیک کنید.

گزینه Cancel

اگر از دانلود منصرف شدید بر روی این گزینه کلیک نمایید.

در صورتی که قصد دانلود فایل‌هایی را دارید که قبلا لینک آن‌ها را با انتخاب گزینه Download Later در لیست دانلود اضافه کرده‌اید، ابتدا نرم افزارInternet Download Manager (IDM) را باز کنید. سپس فایل موردنظر را انتخاب کرده و مطابق تصویر زیر روی گزینه Resume کلیک کنید. در این لحظه IDM شروع به دانلود فایل می‌کند. یک راه دیگر این است که بر روی نام فایل موردنظر دابل کلیک کنید و در کادر باز شده گزینه Start را بزنید.

نحوه دانلود با Internet Download Manager (IDM)

در صورتی که لینک فایلی را در اختیار داشته باشید، می‌توانید با استفاده از گزینه Add URL (این گزینه در کنار گزینه Resume قرار گرفته است) لینک را برای دانلود در اختیار IDM قرار دهید. پس از قرار دادن لینک فایل در قسمت Address، بر روی گزینه OK کلیک کنید تا فایل مورد نظر به لیست دانلود افزوده شود.

توضیح گزینه Add URL در IDM

آموزش تعیین زمان‌بندی دانلود رایگان شبانه توسط IDM

گاهی اوقات، تعداد زیادی فایل در صف دانلود وجود دارد که می‌خواهید در زمان مشخصی دانلود آن‌ها آغاز شده و در زمان مشخصی هم به اتمام برسد؛ نرم افزار IDM این قابلیت را به شما می‌دهد که زمان‌بندی دانلود را به دلخواه و طبق شرایط موردنظر خود تنظیم کنید. این ویژگی برای کاربرانی که دارای اینترنت شبانه رایگان در ساعات خاصی از شبانه روز (معمولا ۲ بامداد تا ۷ صبح) هستند و می‌خواهند دانلود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا IDM در همان ساعات مقرر، فرآیند دانلود را انجام دهد، بسیار پرکاربرد است.

جهت تنظیم زمان‌بندی برای دانلود شبانه توسط IDM، بر روی گزینه Scheduler در منوی بالای نرم افزار کلیک کرده و در پنجره زمان‌بندی که باز می‌شود، زمان‌بندی و نحوه فرآیند دانلود را تعیین می‌کنیم.

آشنایی با تب Schedule در پنجره زمان‌بندی

در کادر Scheduler بر روی تب Schedule (زمان‌بندی) کلیک کرده و وارد تنظیمات زمان‌بندی دانلود می‌شویم. اگر گزینه One-time downloading را انتخاب کنیم، دانلود در یک نوبت انجام می‌شود و در صورت انتخاب گزینه Periodic synchronization، دانلود در زمان تعیین شده به صورت متناوب انجام می‌شود. به عنوان مثال هر ۱۲ ساعت فرآیند دانلود مجددا آغاز خواهد شد. در ادامه با بخش‌های مختلفی که در شکل زیر شماره گذاری شده است آشنا خواهیم شد.

 تنظیم زمان بندی برای دانلود رایگان شبانه توسط IDM

بخش ۱

Start download on IDM startup: این گزینه تعیین می‌کند که دانلودها همزمان با اجرای IDM آغاز شوند.

بخش ۲

در کادر Start download at ساعت شروع فرآیند دانلود را با انتخاب زمان دلخواه تعیین می‌کنیم. در قسمت Once at تاریخی را که می‌خواهیم دانلود دقیقا در همان موقع انجام شود را تعیین می‌کنیم. از قسمت Daily نیز می توان تعیین کرد که دانلود در چه روزهایی از هفته انجام گردد؛ به عنوان مثال در صورت انتخاب گزینه Sunday و Monday، دانلود فقط در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام می‌شود.

نکته مهم: در هنگام تنظیم زمان دلخواه به AM و PM بودن زمان‌ها دقت کنید. AM برای ساعات قبل از ظهر و PM برای ساعات بعد از ظهر استفاده می‌شود.

بخش ۳

با استفاده از گزینه Stop download at در این بخش زمان دقیقی را که می‌خواهیم دانلود به پایان برسد تعیین می کنیم.

گزینه Number of retries if download failed در این بخش، تعداد دفعات سعی مجدد برای فایل هایی را که دانلود آن ها با خطا مواجه می شود را مشخص می کند. به عنوان مثال با تایپ عدد ۱۰، اگر دانلود فایلی با خطا مواجه شود، IDM تا ۱۰ بار برای انجام فرآیند دانلود آن فایل تلاش خواهد کرد.

آشنایی با تب Files in the queue از پنجره زمان‌بندی

با مراجعه به تب Files in the queue می‌توان ترتیب دانلود فایل‌های موجود در صف را مدیریت کرد. در کادر Download files at the same time، تعداد فایل‌هایی را که می‌خواهیم همزمان دانلود شود را مشخص می‌کنیم.

توضیح بخش File in the queue از پنجره زمان بندی

برای تعیین اینکه اولویت دانلود با کدام فایل باشد پس از انتخاب فایل مورد نظر، در پایین‌ترین قسمت این کادر، با انتخاب فلش های بالا و پایین، می‌توان فایل را جا به جا کرد. همچنین با انتخاب علامت ضربدر، فایل مورد نظر از لیست دانلود حذف خواهد شد.

ایجاد صف دانلود در IDM

نرم افزار IDM این قابلیت را دارد که چندین صف دانلود را در آن ایجاد کنیم. به این منظور می‌توان بر روی نام هر فایل کلیک راست کرده و گزینه Add to queue را انتخاب کنیم. در این قسمت می‌توانیم فایل را به یکی از صف‌های موجود منتقل کرده و یا با کلیک بر روی گزینه Create new queue یک صف جدید ایجاد کنیم.

نکته: هر صف دانلود تنظیمات مختص به خود را دارد. بنابراین دست شما برای ایجاد تنظیمات مختلف دانلود باز است.

در این مقاله با مفاهیم دانلود و آپلود، نحوه دانلود و تنظیم زمان‌بندی دانلود در Internet Download Manager آشنا شدیم. در انتها از شما عزیزان درخواست می‌کنیم تا سوالات و ابهامات خود را در رابطه با نحوه دانلود شبانه توسط IDM برای ما ارسال کنید. تیم پشتیبانی رایاکال در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی نظرات و سوالات شماست.

منبع: IDM

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “آموزش زمان‌بندی IDM برای دانلود رایگان شبانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید