جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد

شماره‌گذاری صفحات در ورد از مسائلی است که بسیاری از افراد روزانه با آن سر و کار دارند. همانطور که می‌دانید در نگارش نوشته‌های رسمی همچون پروپوزال، سمینار، مقالات، پایان‌نامه و… درج شماره‌ در صفحات مختلف متفاوت است؛ از این رو در این مقاله با ساده‌ترین روش، نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد به همراه آموزش صفر تا صد درج شماره صفحات پایان‌نامه به شما عزیزان ارائه خواهد شد. خواهشمندیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شماره‌گذاری صفحات در یک سند

درست قرار دادن شماره صفحات مخصوصا در نوشته‌های طولانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه خواننده متن با رجوع به شماره صفحه مربوطه خیلی سریع به قسمت مورد نظرش دسترسی پیدا می‌کند. با توجه به قابلیت‌های برنامه Word، شما این امکان را دارید تا شماره‌گذاری صفحات متن خود را با استایل دلخواه‌تان به صورت اتوماتیک انجام دهید. پس دیگر نیازی به دستی وارد کردن شماره صفحات نمی‌باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل هدر و فوتر در ورد (Header & Footer)

آموزش نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دانشجویان، نگارش درست صفحات پایان‌نامه طبق اصول و قوانین استاندارد است؛ چراکه اگر به درستی انجام نشود برای ایشان امتیاز منفی لحاظ خواهد شد. از مهم‌ترین بخش‌های نگارش پایان‌نامه، نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد می‌باشد و معمولا از قوانین زیر پیروی می‌کند:

۱- صفحه اول و صفحه بسم‌ الله فاقد شماره می‌باشد.

۲- نحوه شماره‌گذاری صفحاتی همانند تقدیم و تشکر، فهرست‌ها، چکیده فارسی و… با حروف ابجد است.

۳- بقیه بخش‌های پایان‌نامه از جمله فصول اصلی و منابع با حروف فارسی شماره‌گذاری می‌شود.

نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه

اما چگونه این سیستم شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه را در هنگام تایپ متن در ورد پیاده‌سازی کنیم؟ برای پاسخ به این سوال بخش‌های بعدی این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: فارسی نویسی اعداد در Word

نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد

جهت ایجاد شماره صفحات یک سند در ورد، ابتدا وارد تب Insert شده و در گروه Header & Footer بر روی گزینه Page Number کلیک نمایید. سپس منویی از سبک ‌های شماره‌گذاری صفحات باز می‌شود که با انتخاب استایل دلخواه خود، می‌توانید محل درج شماره صفحه در متن را مشخص کنید.

گزینه‌های منو Page Number برای تعیین جایگاه‌های شماره صفحات به شرح زیر است:

۱- Top of Page: انتخاب این گزینه موجب درج شماره صفحات متن در قسمت بالای صفحه خواهد شد. با کلیک بر روی فلش رو‌به‌روی این گزینه، منویی از استایل‌های متفاوت این سبک (کادر Simple)، پیش روی شما قرار می‌گیرد. سبک مورد نظر خود را می‌توانید از این کادر انتخاب نمایید.

۲- Bottom of Page: این گزینه برخلاف گزینه بالا است که شامل استایل‌های متفاوتی از درج شماره صفحه در زیر متن می‌باشد.

۳- Page Margins: با انتخاب این گزینه شما این امکان را دارید تا تعیین کنید که شماره صفحات سند در کدام حاشیه کاغذ درج شوند. با کلیک بر روی آن، زیرمجموعه‌ای از استایل‌های متفاوت پیش روی شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید به دلخواه سبک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

۴- Current Position: این گزینه نیز سایر استایل‌های متفاوت برای شماره‌گذاری صفحات متن را با فرمت‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

۵- Format Page Numbers: با کلیک بر روی این گزینه شما می‌توانید فرمت شماره صفحات متن خود را به دلخواه تنظیم کنید که توضیح آن در بخش بعدی مقاله ارائه خواهد شد.

۶- Remove Page Numbers: چنانچه قصد حذف شماره صفحات متن خود را داشتید فقط کافی است بر روی این گزینه کلیک کرده و آن را از سند خود به راحتی پاک کنید.

نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد

نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه – سکشن‌بندی صفحات در ورد

اگر در هنگام نگارش صفحات، قصد داشتید تا دو نوع شماره‌گذاری (حروف ابجد و اعداد فارسی) را بر صفحات متن خود اعمال کنید، لازم است تا بخش‌های مورد نظر را سکشن‌بندی کنید. برای این کار ابتدا اشاره‌گر موس را به انتهای صفحه مورد نظر ببرید و سپس به زبانه Insert رفته و بر روی فلش پایین گزینه Break کلیک نمایید. در نهایت از منوی Page Breaks گزینه Next Page را انتخاب کنید.

سکشن‌بندی صفحات در ورد - نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه

اکنون متن شما مطابق با تصویر زیر به دو بخش، سکشن‌بندی می‌شود. برای تنظیم استایل شماره‌گذاری بر روی گزینه Format Page Number کلیک نمایید؛ در ادامه مقاله این گزینه به همراه نحوه شماره‌گذاری با حروف ابجد و اعداد به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

سکشن‌بندی صفحات در ورد - نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه - شماره‌گذاری با حروف ابجد و اعداد فارسی

شماره‌گذاری تمام صفحات به جز صفحه اول

روش اول: معمولا اصول شمار‌گذاری در نگارش صفحات پایان‌نامه، بر این مبناست که صفحه اول فاقد شماره می‌باشد. بدین منظور وارد زبانه Header & Footer شوید و گزینه Different First Page را تیک‌دار نمایید و استایل مورد نظر خود را از Format Page Number انتخاب کرده و شماره صفحه اول را پاک کنید.

نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد - شماره‌گذاری تمام صفحات به جز صفحه اول

روش دوم: بین صفحه اول و صفحه دوم یک Break ایجاد نمایید. سپس مطابق با تصویر زیر از زبانه Header & Footer گزینه Link to Previous را غیرفعال کنید. اکنون به صفحه دوم رفته و سبک شماره‌گذاری مورد نظر خود را برای بقیه صفحات از Page Number انتخاب نمایید.

نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد - شماره‌گذاری تمام صفحات به جز صفحه اول

شماره‌گذاری متفاوت بین صفحات زوج و فرد متن

ممکن است فرمت صفحات زوج و فرد در درج سبک شماره‌گذاری دلخواه شما با هم تفاوت داشته باشند. به عنوان مثال اگر بخواهید شماره صفحات زوج در سمت چپ و گوشه پایین صفحه و بالعکس شماره صفحات فرد در سمت راست و گوشه پایین صفحه درج شوند، ابتدا گزینه Different Odd & Even Pages را تیک‌دار کنید و سپس سبک مورد نظر را در بخش Page Number انتخاب نمایید.

شماره‌گذاری متفاوت بین صفحات زوج و فرد - نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد

قالب شماره صفحات در ورد (شماره گذاری با حروف ابجد و اعداد)

همانطور که می‌دانید، نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد برای نوشته‌های رسمی همچون پایان‌نامه از اصول خاصی برخوردار است. جهت قالب‌بندی شماره صفحات یا شروع شماره‌گذاری از یک صفحه خاص ابتدا به زبانه Insert رفته و بر روی گزینه Page Number کلیک کنید. سپس از منویی که باز خواهد شد گزینه Format Page Numbers را انتخاب نمایید.

اکنون می‌رسیم به پاسخ این سوال پرتکرار که چگونه شماره‌گذاری با حروف ابجد و اعداد را در کنار هم داشته باشیم؟ برای انجام این کار، ابتدا سکشن‌بندی را بر اساس توضیحات ارائه شده در بخش قبل انجام دهید و سپس مطابق با تصویر زیر بر روی منوی Number format از کادر Page Number Format، کلیک کرده و استایل حروف ابجد را برای سکشن ۱ انتخاب نمایید. جهت شماره‌گذاری سکشن ۲ نیز از بخش Number format، برروی استایل اعداد فارسی کلیک کنید. به همین راحتی!

دو- قالب شماره صفحات در ورد (شماره گذاری با حروف ابجد و اعداد) - نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه

تنظیم کپشن تصاویر متناسب با شماره صفحه

حتما این پرسش ذهن شما را درگیر کرده است که گزینه Include chapter number چه امکانی برای شما فراهم می‌کند؟ در این بخش به این سوال شما عزیزان پاسخ خواهیم داد.

گاهی در نگارش سند خود ممکن است بخواهید زیرنویس یا همان Caption عکس‌ها، جداول و نمودارهای متن متناسب با شماره صفحه و فصل تنظیم شود؛ برای این منظور ابتدا گزینه Include chapter number را تیک‌دار کنید و سپس سرعنوانی را که می‌خواهید در زیرنویس درج شود را از کادر Chapter starts with styles مشخص نمایید. همچنین کاراکتر بین شماره صفحه و شماره فصل را نیز از کادر مقابل گزینه Use separator انتخاب بفرمایید.

تنظیم کپشن تصاویر متناسب با شماره صفحه - نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد

در پایان نیز، بعد از تعیین استایل مورد نظر شماره صفحات با کلیک بر روی گزینه Continue from previous section، فرایند شماره‌گذاری از سکشن قبلی آغاز خواهد شد. اگر بخواهید شماره‌گذاری انتخابی شما از صفحه‌ خاصی آغاز گردد، در کادر Start at شماره صفحه مورد نظر خود را تایپ نمایید.

نحوه شماره‌گذاری صفحات پایان‌نامه

در این مقاله نحوه شماره‌گذاری صفحات در ورد و آموزش صفر تا صد درج شماره صفحات پایان‌نامه به شما عزیزان ارائه شد. چنانچه این مطلب برای شما مفید واقع شده لطفا سوالات، تجربیات و نظرات خود را از طریق کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید