جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

مخفی کردن فایل و پوشه یکی از راه هایی است که از دسترسی دیگران به فایل های شخصی کاربر جلوگیری می کند.. حتی خود برنامه نویسان ویندوز، تعدادی از فایل ها و پوشه های سیستمی را مخفی می کنند تا از آسیب احتمالی دور بمانند.
پنهان کردن فایل و پوشه در ویندوز دلایل مختلفی دارد. می تواند به دلایل امنیتی باشد همانند چیزی که در بالا گفته شد یا دلایل مختلف دیگر.گرچه راه های دیگری هم برای جلوگیری از دسترسی دیگران به فایل های شخصی کاربر وجود دارد اما هدف ما در این مقاله، ارائه راهکاری ساده برای مخفی کردن فایل ها و پوشه ها و هم چنین نمایش فایل های مخفی شده در ویندوز است. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۱: پنهان کردن فایل ها و پوشه ها

ابتدا فایل یا پوشه مورد نظر را انتخاب کرده و روی آن راست کلیک کنید (در صورتی که قصد مخفی کردن چندین فایل یا پوشه را دارید ابتدا آنها را انتخاب کنید و سپس روی آنها راست کلیک کنید) و گزینه Properties را انتخاب کنید. از قسمت Attributes گزینه Hidden را فعال کنید.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

پس از انجام دادن این مرحله باید برای سیستم عامل مشخص کنید که با فایل ها و پوشه های مخفی شده چگونه عمل کند. در قسمت سرچ ویندوز عبارت Folder Options را تایپ کنید و روی گزینه File Explorer Options کلیک کنید.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

در پنجره باز شده وارد تب View شوید.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

از بخش Files and Folders در قسمت Hidden files and folders یکی از ۲ گزینه قابل انتخاب است . با انتخاب گزینه بالایی یعنی Don’t show hidden files, folders, and drives فایل ها و پوشه ها مخفی می شوند.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

در همین برگه، کمی پایین تر یک گزینه با عنوان Hide protected operating system files قرار دارد که با انتخاب آن تمامی فایل های سیستمی مربوط به ویندوز غیر قابل مشاهده می شوند (این گزینه به صورت پیش فرض فعال است).

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

در صورت لزوم با برداشتن تیک این گزینه پیغام هشداری برای شما نمایش داده می شود که به شما هشدار می دهد در صورت ایجاد تغییرات و یا حذف نمودن فایل های مهم برای فعالیت ویندوز، ممکن است عملکرد آن مختل شود.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

۲: نشان دادن فایل ها و پوشه های پنهان شده

برای نشان دادن فایل ها و پوش های مخفی شده کافی است در قسمت سرچ عبارت folder options را تایپ کرده و روی گزینه File Explorer Options کلیک کرده و وارد برگه View شوید. در بخش Files and Folders از قسمت Hidden files and folders گزینه show hidden files, folders, and drives را انتخاب کنید.

آموزش مخفی کردن فایل و پوشه

با این کار فایل هایی که آن ها را مخفی کرده بودید کمرنگ تر از بقیه فایل ها دیده می شوند. می توانید روی آنها راست کلیک کرده و Proprertis را انتخاب کنید و از قسمت Attributes تیک گزینه Hidden را بردارید.

به غیر از آن چه که در بالا گفته شد روش های دیگری هم برای جلوگیری از دسترسی افراد به فایل ها وجود دارد. مثلا نرم افزار هایی طراحی شده اند که به وسیله آنها می توان پوشه ها و فایل ها را قفل کرد که در مطالب بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پشنهادات شما، راهنمای موثری برای گروه رایاکال در ارائه هرچه بهتر محتوای آموزشی خواهد بود.

نظرات کاربران

3 دیدگاه برای “آموزش مخفی کردن فایل و پوشه در ویندوز”

 1. علیرضا
  17 آوریل 2021

  سلام من می خواهم یک کاری کنیم که وقتی اسم برنامه رو در سرچ ویندوز سرچ می کنم بیاورد

  • مدیر سایت
   15 ژانویه 2022

   لطفا از قسمت بالا سمت چپ ثبت نام کنید و درخواستتون رو ثبت کنید تا متخصصان ما مشکلتون رو حل کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید