جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

ایجاد هدر و فوتر در ورد (Header & Footer)

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر متنی در نرم‌افزار Word، سربرگ (Header) و پابرگ (Footer) آن می‌باشد. شما قبل از هرچیزی برای تایپ هر متنی از جمله کتاب، مقاله، پروپوزال، پایان‌نامه و… در ورد باید نحوه افزودن هدر و فوتر به سند را بیاموزید. در این مقاله، آموزش کامل ایجاد هدر و فوتر در ورد قدم به قدم به شما عزیزان ارائه شده تا بتوانید با ساده‌ترین روش ممکن سربرگ و پابرگ را به متن خود اضافه کنید. خواهشمندیم، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: حذف شماره از صفحه اول در نرم‌افزار word

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد

ابتدا نرم‌افزار Word را باز کنید و به تب Insert رفته و اگر قصد افزودن هدر (سربرگ) به متن خود را دارید از گروه Header & Footer گزینه Header را انتخاب نمایید؛ اما چنانچه قصد افزودن فوتر (پابرگ) را دارید، مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه Footer کلیک کنید.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد

انواع هدر و فوتر

برای انتخاب نوع هدر و فوتر، در تب Insert و گروه Header & Footer، یکی از گزینه‌های Header و Footer را جهت افزودن به متن انتخاب نمایید و استایل سربرگ یا پابرگ دلخواه خود را از کادر Built in انتخاب کنید.

به عنوان مثال، برای افزودن سرصفحه با کلیک بر روی گزینه Header یکی از سبک‌های پیشنهادی منوی Built in (شامل موارد Blank, Austin و…) را متناسب با سلیقه خود، انتخاب نمایید.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد

سایر گزینه‌های کادر Built in مطابق با تصویر بالا:

گزینه ۱: اگر سبک‌های پیشنهادی بالا، نیاز شما را برطرف نکرد با کلیک بر روی گزینه More Headers from Office.com استایل‌های دیگر را انتخاب نمایید.

گزینه ۲: برای ویرایش سربرگ متن سند خود بر روی گزینه Edit Header کلیک کنید.

گزینه ۳: با انتخاب گزینه Remove Header، سربرگ متن را به راحتی می‌توانید حذف نمایید.

گزینه ۴: با استفاده از گزینه Save Selection to Header Gallery نیز می‌توانید سرصفحه‌ای را که ایجاد نمودید، ذخیره نمایید.

بیشتر بخوانید: فارسی نویسی اعداد در Word

تنظیمات Header & Footer

بعد از ایجاد هدر و فوتر در ورد منوی Header & Footer به تب ابزار (Ribbon) اضافه خواهد شد. با وارد شدن به این تب، گروه‌های متفاوتی وجود دارد که برای تنظیم بخش‌های مختلف سربرگ و پابرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گروه Header & Footer

گزینه Header: جهت تنظیمات سربرگ یا هدر می‌توانید بر روی این گزینه کلیک کرده و از کادری که باز می‌شود موارد دلخواه را تنظیم کنید.

گزینه Footer: جهت ایجاد و تنظیمات فوتر متن نیز از این گزینه استفاده نمایید.

گزینه Page Number: برای افزودن و تنظیم شماره صفحات سند، بر روی این گزینه کلیک کرده و یکی از موارد زیر را از زیر منویی که باز می‌شود به دلخواه انتخاب نمایید:

۱- Top Of Page : با انتخاب این گزینه شماره صفحه در هدر (بالای صفحه) درج خواهد شد.

۲- Bottom of Page: با انتخاب این گزینه شماره صفحات در فوتر (پایین صفحه) درج می‌شود.

۳- Page Margins: با کلیک بر روی این گزینه، شماره صفحات در حاشیه دو طرف صفحه اضافه خواهد شد.

۴- Current Position: انتخاب این گزینه باعث می‌شود تا شماره صفحه دقیقا در همان جایی که نشان‌گر موس شما قرار دارد درج شود.

۵- Format Page Numbers: با انتخاب این گزینه می‌توانید فرمت شماره‌گذاری را تنظیم نمایید.

۶- Remove Page Numbers: با کلیک بر روی این گزینه، شماره صفحات درج شده حذف می‌شوند.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد - تنظیمات هدر و فوتر Header & Footer

گروه Insert ( تنظیم و ایجاد هدر و فوتر در ورد )

توسط گروه Insert برخی از آیتم‌های مورد نیاز خود همچون Document Info, Quick Parts, Date & Time و… می‌توانید به هدر و فوتر سند خود اضافه نمایید.

گزینه Date & Time: از این گزینه جهت افزودن تاریخ و زمان به هدر و فوتر استفاده می‌شود.

گزینه Document Info: توسط این گزینه می‌توانید برخی اطلاعات سند از جمله نام فایل، نام نویسنده، عنوان سند و مواردی از این قبیل را به متن خود اضافه نمایید.

گزینه Quick Parts: با کلیک بر روی این گزینه کادری باز می‌شود که شما می‌توانید یکی از آیتم‌های دلخواه خود از جمله نام کمپانی، عنوان، موضوع، ایمیل، آدرس و… را نیز به هدر یا فوتر خود اضافه نمایید. همچنین توسط این بخش ابزارهای دیگری از جمله Auto Text جهت جلوگیری از تایپ مجدد و مواردی از این قبیل نیز به سربرگ و پابرگ اضافه می‌شود.

گزینه Pictures: با انتخاب این گزینه شما می‌توانید هر تصویری از حافظه ویندوز خود را که می‌خواهید در هدر و فوتر سند قرار دهید.

گزینه Online Pictures: اگر قصد افزودن تصاویر آنلاین به سند خود را دارید از این گزینه استفاده نمایید.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد - تنظیمات هدر و فوتر Header & Footer

ایجاد هدر و فوتر در ورد به تنهایی در تایپ یک متن کافی نیست، تنظیمات سرصفحه و پاصفحه از کلیدی‌ترین نکات آماده‌سازی یک سند می‌باشد که باید به آن توجه کنید.

گروه Navigation

توسط گروه Navigation شما می‌توانید به راحتی بین هدر و فوتر سند جابه‌جا شوید. با کلیک بر روی گزینه Go to Header به هدر (سربرگ) سند و با کلیک بر روی گزینه Go to Footer به فوتر (پابرگ) سند منتقل خواهید شد؛ چنانچه سند شما چندین هدر و فوتر داشته باشد، با کلیک بر روی گزینه Previous به هدر یا فوتر قبلی و با کلیک بر روی گزینه Next به سرصفحه یا پاصفحه بعدی منتقل خواهید شد. همچنین اگر قصد داشتید بین سرصفحه‌ یا پاصفحه‌های سند ارتباط برقرار کنید، گزینه Link to Previous را فعال نمایید.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد - تنظیمات هدر و فوتر Header & Footer

گروه Options (تنظیمات سربرگ و پابرگ در ورد)

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توانید برای هر صفحه در نرم‌افزار ورد، هدر و فوتر متفاوتی ایجاد نمایید؟ برای پاسخ به این سوال، تنظیم سربرگ و پابرگ متفاوت در صفحه اول و بقیه صفحات از ابزارهای گروه Options استفاده کنید.

گزینه Different First Page: اگر می‌خواهید هدر و فوتر صفحه اول شما متفاوت از بقیه صفحات باشد، تیک این گزینه را بزنید.

گزینه Different Odd & Even Pages: گاهی لازم است تا هدر و فوتر صفحات زوج و فرد سند با هم متفاوت باشد به عنوان مثال شما می‌خواهید تمامی هدرهای صفحات زوج نام نویسنده را داشته و از یک قالب خاص برخوردار باشد و همچنین هدر تمامی صفحات فرد شامل نام کتاب باشد؛ با انتخاب این گزینه شما به راحتی می‌توانید برای صفحات زوج و فرد سند خود قالب متفاوت تعیین کنید.

Show Document Text: چنانچه سند شما حاوی متن شلوغی بود که باعث عدم تمرکز شما می‌شد تیک این گزینه را بردارید تا متن سند نمایش داده نشود.

گروه Positions (تنظیم فاصله سرصفحه و پاصفحه از لبه کاغذ)

گزینه Header from Top: با کلیک بر روی کادر جلوی این گزینه، فاصله هدر از لبه بالای کاغذ را تعیین کنید.

گزینه Footer from Bottom: در کادر جلوی این گزینه نیز فاصله فوتر از پایین صفحه را تعیین نمایید.

گزینه Insert Alignment Tab: توسط این گزینه، چپ و راست و مرکزنویسی سرصفحه و پاصفحه مشخص می‌شود.

روش‌ ایجاد هدر و فوتر در ورد - تنظیمات هدر و فوتر Header & Footer

گروه Close

گزینه Close Header and Footer: با انتخاب این گزینه از حالت هدر و فوتر خارج خواهید شد.

بیشتر بخوانید: پنج روش‌ آسان جهت تبدیل فایل PDF به Word

در این مقاله، آموزش کامل ایجاد هدر و فوتر در ورد به شما عزیزان ارائه شد تا با سریع‌ترین روش ممکن بتوانید Header & Footer دلخواه خود را به سند اضافه نمایید. چنانچه این مطلب برای شما مفید واقع شده، تجربیات و سوالات خود را از طریق کامنت با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

منبع: Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید