جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

تنظیم روشنایی صفحه نمایش

عدم تنظیم روشنایی صفحه نمایش در لپ تاپ و کامپیوتر ممکن است سلامت چشم را تحت تاثیر قرار بدهد؛ نور صفحه نمایش باید متناسب با نور محیطی که در آن کار می کنید تنظیم شود. اگر نور نمایشگر بیشتر از حد نرمال باشد این نور زیاد به مرور ممکن است به شبکیه چشم آسیب برساند و باعث خستگی زودهنگام چشم شود و همچنین اگر خیلی کمتر از حد نرمال باشد محتویات صفحه نمایش به سختی قابل مشاهده است که این مورد هم در گذر زمان به سلامت چشم آسیب می رساند.

تنظیم نور صفحه نمایش علاوه بر سلامت چشم بر میزان مصرف انرژی نیز تاثیرگذار است و با  آن رابطه مستقیم دارد. هرچه نور صفحه نمایش بیشتر باشد، باتری انرژی بیشتری را مصرف خواهد کرد. بنابراین یکی از تنظیمات مهمی که نیاز است در هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ در ویندوز انجام شود، تنظیم نور نمایشگر می باشد. در این مقاله آموزش نحوه تنظیم نور صفحه نمایش در کامپیوتر و لپ تاپ به صورت اتوماتیک و دستی ارائه شده است؛ لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تنظیم اتوماتیک

بسیاری از لپ تاپ ها دارای سنسور نور می باشند که بسیار هوشمند عمل می کند؛ زمانی که نور محیط تغییر کند این سنسور فعال شده و نور صفحه نمایش را متناسب با نور محیط تنظیم می کند. در واقع، این سنسور نور نمایشگر را با نور محیط سازگار خواهد کرد. این قابلیت Adaptive Brightness یا روشنایی تطبیقی نام دارد که در سیستم عامل ویندوز می توان آن را از طریق دو روش که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت، فعال کرد.

فعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش

روش اول – تنظیم روشنایی از قسمت Settings

برای تنظیم سنسور روشنایی صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ و فعال سازی یا غیرفعال سازی آن روی قسمت خالی Desktop راست کلیک کنید. حال گزینه Display Settings را انتخاب کرده و وارد قسمت تنظیمات صفحه نمایش می شویم. در ادامه گزینهChange brightness automatically when lighting changes را انتخاب می کنیم. ضمنا برای فعال سازی نور شب قسمت Night light را روی On و برای غیرفعال کردن، آن را روی Off قرار می دهیم. اگر این گزینه ها در لپ تاپ شما مشاهده نمی شوند، به این دلیل است که دستگاه شما فاقد سنسور هوشمند نور می باشد.

فعال یا غیرفعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش در ویندوز 10

روش دوم – تنظیم روشنایی صفحه نمایش از طریق Control Panel

در این روش وارد Control Panel شده و روی گزینه Hardware and Sound کلیک می کنیم. در ادامه وارد بخش Power Options می شویم.

فعال یا غیرفعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش

در صفحه مربوط به Power Options بر روی گزینه Change plan settings کلیک می کنیم.

فعال یا غیرفعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش

سپس بر روی قسمت Change advanced power settings کلیک کنید.

فعال یا غیرفعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش

سپس در کادر باز شده گزینه Display را Expand می کنیم و بر رویEnable adaptive brightness کلیک می کنیم.

فعال یا غیرفعال کردن سنسور روشنایی صفحه نمایش

حال با فعال کردن این گزینه، می توان نور مانیتور را بر اساس نور محیط تنظیم کرد. زمانی که لپ تاپ از شارژ باتری استفاده می کند، برای تنظیم اتوماتیک روشنایی صفحه می توان گزینه On battery را On کرد و برای غیرفعال کردن آن، این گزینه را Off می کنیم. همچنین زمانی که دستگاه به برق متصل است، اگر گزینه Plugged in را On کنیم، روشنایی صفحه نمایش به صورت اتوماتیک تنظیم می شود.

تنظیم روشنایی بر اساس میزان شارژ باتری

در لپ تاپ ها نور مانیتور می تواند بسته به اتصال برق تغییر کند؛ به عبارت دیگر زمانی که لپ تاپ به برق متصل است و باتری در حال شارژ شدن می باشد، نور نمایشگر به صورت اتوماتیک زیاد خواهد شد و در صورت عدم اتصال لپ تاپ به برق و کم شدن سطح انرژی باتری آن، نور نمایشگر کم خواهد شد. اگر شارژ باتری لپ تاپ کمتر از ۲۰ درصد (ویندوز به طور پیش فرض این عدد را تعیین کرده است) شود، نور صفحه نمایش در کمترین میزان ممکن قرار می گیرد تا انرژی کمتری مصرف شده و لپ تاپ مدت زمان بیشتری روشن بماند.

جهت تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش بر اساس میزان شارژ باتری در ویندوز ۱۰ به روش زیر عمل می کنیم:

در قسمتی خالی Desktop کلیک راست کرده و گزینه Display settings را انتخاب می کنیم. حال از منوی سمت چپ صفحه Settings بر روی Battery کلیک کرده و تیک گزینهLower screen brightness while in battery saver را در صورت فعال نبودن می زنیم. سپس در کادر Turn battery saver on automatically at عدد مورد نظر خود را وارد کرده و از این طریق تعیین می کنیم تا ویندوز در چه درصدی حالت Battery Saver را فعال کند. این عدد به طور پیش فرض در ویندوز ۱۰، برابر ۲۰ درصد می باشد، اما اگر این عدد را بر روی ۳۰ درصد تنظیم کنیم، هرگاه شارژ باقی مانده دستگاه ۳۰ درصد شود، حالت Battery Saver فعال شده و روشنایی مانیتور به صورت خودکار کاهش می یابد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود؛ البته در صورتی که لپ تاپ به برق متصل نباشد و شارژ مصرفی خود را به طور کامل از باتری بگیرد.

تنظیم خودکار نور صفحه نمایش بر اساس شارژ باقی مانده باتری لپتاپ

تنظیم روشنایی با استفاده از کلیدهای ترکیبی

جهت تنظیم روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ در هر لحظه می توان از کلیدهای میانبر موجود در کیبورد استفاده کرد. البته باید توجه داشت که این کلیدها در برندهای مختلف لپ تاپ، متفاوت است. این روش، سریع ترین روش ممکن جهت تنظیم نور نمایشگر می باشد. کلیدهای ترکیبی تنظیم نور صفحه نمایش برای تعدادی از برندهای مشهور لپ تاپ در جدول زیر آمده است.

کلید ترکیبی تنظیم نور

بیشتر بخوانید: کلیدهای میانبر ویندوز

تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی

روش اول – از مسیر Display settings

جهت تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی در ویندوز ۱۰ در قسمتی خالی از Desktop کلیک راست کرده و گزینه Display settings را انتخاب می کنیم. سپس از منوی سمت چپ صفحه Settings بر روی Display کلیک کرده و در بخش Brightness and color، لغزنده گزینه Change brightness for the built-in display را حرکت می دهیم تا زمانی که به روشنایی دلخواه برسیم.

تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی در ویندوز 10

در بخش بعدی Display، اگر لغزنده گزینه Night light را بر روی On قرار بدهیم، نور سرد تبدیل به نور گرم خواهد شد. بدین صورت که بر اساس تنظیم ساعت شروع و پایان نور گرم از آسیب دیدن چشم جلوگیری می کنیم؛ همچنین با غیرفعال کردن این گزینه و انتخاب Off نور گرم به نور سرد تبدیل شده و روشنایی صفحه نمایش از حالت نور شب خارج می شود.

تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی در ویندوز 10

روش دوم – از طریق Action Center

از قسمت Action Center نیز می توانیم به راحتی روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنیم. بر روی آیکن Action Center در گوشه سمت راست نوار وظیفه (Taskbar) کلیک کرده و از کادری که باز می شود، توسط لغزنده ای که در قسمت پایین کادر وجود دارد می توان روشنایی نمایشگر را به میزان دلخواه تنظیم کرد.

تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی

در این مقاله چگونگی تنظیم روشنایی صفحه نمایش به صورت دستی و اتوماتیک در ویندوز ۱۰ ارائه شد. اگر از این مطالب برای تنظیم نور نمایشگر خود استفاده کردید و یا راه های دیگری را برای تنظیم روشنایی نمایشگر خود می شناسید، لطفا نظرات و راهکارهای خود را با ما مطرح کنید.

منبع: Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “تنظیم روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید