جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

شماره گذاری صفحات ورد

شاید شما هم هنگام شماره‌ گذاری صفحات در نرم افزار Word با این معضل مواجه شده‌ باشید. دانشجویان، دانش‌آموزان و بطور کل هر کاربر که در صفحه اول از فایل ورد یعنی صفحه عنوان از تصویر یا متن بسم الله… به تنهایی استفاده می‌کند و مقدمه و متون اصلی را در صفحات بعدی قرار می‌دهد با این مساله روبرو خواهد شد. در این مطلب روش ساده ای برای حذف شماره از صفحه اول در نرم‌افزار word را با هم بررسی می‌کنیم.

در اولین مرحله همیشه شماره‌ گذاری صفحات از نخستین صفحه آغاز می‌شود که با جلوه‌ی بد درج شماره در صفحه عنوان یا صفحه آغازین همراه خواهد بود. این مساله علاوه بر کاستن جنبه زیبایی احتمال دارد که امتیاز منفی برای شما به همراه داشته باشد. در این پست آموزشی با شما هستیم تا با یک تکنیک مختصر و مفید برای همیشه این مشکل را حل کنیم.

در این پست از Word ورژن ۲۰۱۹ استفاده شده است. در ویرایش‌های قدیمی‌تر هم کلیت کار به همین روش است که ممکن است محل یا نام گزینه‌های ذکر شده متفاوت جابه‌جا باشد.

درج شماره صفحات

برای شماره‌ گذاری طبق معمول از سربرگ Insert گزینه Page Number  را انتخاب کنید و با توجه به سلیقه و نیازی که دارید، شماره را در بالا یا پایین صفحه، در قسمتهای چپ، راست یا وسط قرار دهید. ما در این مثال شماره را در پایین و وسط صفحه قرار می‌دهیم :

بیشتر بخوانید : جدا کردن صفحات دلخواه از PDF بدون نیاز به نرم افزار

درج شماره صفحه اولیه

همانطور که می‌بینید اولین شماره در اولین صفحه و در زیر صفحه عنوان قرار گرفت.

نمایش شماره صفحه در صفحه عنوان

می‌خواهیم شروع شماره گذاری از صفحه‌ای که متن اصلی در آن قرار دارد آغاز شود و صفحات قبل از آن که فهرست مطالب و تصویر بسم ا… در آن قرار دارد هیچ شماره ای درج نشود.

برای شماره گذاری از صفحه مورد نظر باید صفحه ما‌قبل آن را انتخاب نمایید. در این مثال صفحه فهرست مطالب باید انتخاب شود و برای انتخاب هم کافی است در وسط صفحه مورد نظر فقط یک کلیک کنید.

جداسازی صفحات با Page Break

بعد از انتخاب صفحه مورد نظر از سربرگ Layout گزینه Breaks را برگزینید و سپس مطابق تصویر Next Page را انتخاب کنید.

ایجاد جدا کننده بخش ها در فایل Word

اکنون به صفحه ای که می‌خواهید شماره‌ گذاری از آن شروع شود بروید و در فوتر (بخش‌های پایینی) صفحه دابل کلیک کنید و از سربرگ Design که باز شده گزینه Link to Previous را غیرفعال کنید و دکمه close Header را بفشارید. با این کار، اتصال این صفحه از صفحات قبلی قطع می‌شود اما همچنان اعداد در زیر صفحات قرار دارند. برای از بین بردن این اعداد کافی است آن‌ها را بصورت دستی پاک کنیم. این کار به حذف شماره از صفحه اول و صفحات عنوان و لیست محتوی منجر خواهد شد.

قطع اتصال شماره صفحه با صفحات قبل

با مراجعه به صفحه‌ای که متن اصلی در آن قرار دارد، مشاهده می‌کنید که شماره آن از ۳ شروع شده است. اگر بخواهید شماره صفحه از ۱ شروع شود کافی است مجددا به سربرگ Insert  و به page Number مراجعه کرده و گزینه Format Page Number را انتخاب کنید.

فرمت شماره گذاری صفحه

در این پنجره کوچک باز شده Page Numbering را در حالت Start at و عدد مقابل آن را به یک تغییر دهید. حالا شماره‌بندی صفحات از یک شروع خواهند شد.

تعیین شماره اولین صفحه

در صورتی که شما هم تا قبل از مطالعه این مقاله با این مشکل روبرو بودید، خوشحال خواهیم شد اگر تجربه خود را در استفاده از این روش برای ما بنویسید.

منبع : Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

2 دیدگاه برای “حذف شماره از صفحه اول در نرم‌افزار word”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید