جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

فارسی‌ نویسی اعداد در Word یکی از مشکلاتی هست که تمام کاربران فارسی زبان نرم‌افزار Word با آن مواجه می‌شوند. به احتمال خیلی زیاد شما هم هنگام تدوین یا ارائه یک مقاله یا کنفرانس با این مشکل رو‌به‌رو شده‌اید.

در بسیاری از فایل‌های متنی، فارسی بودن اعداد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما در برخی دیگر اهمیت آنچنانی ندارد که اعداد فارسی یا انگلیسی باشند. بنابراین می‌توانید با توجه به نوع نیازتان از فرمت‌های عددی مختلف استفاده کنید.

اگر شما دانش‌آموز یا دانشجو هستید و یا از همه مهم‌تر، اگر کارمند هستید، حتما باید به فارسی‌نویسی اعداد در متون اداری، از قبیل نامه‌ها و ایمیل ها و همینطور پرینت کردن موارد اینچنینی توجه کنید. از یک سو از نظر ظاهر و آراستگی ترکیب متون فارسی با اعداد انگلیسی باعث بوجود آمدن تناقض خواهد شد و از سویی دیگر از نظر اصول نگارشی نیز متن شما دچار ایراد می‌شود.

بیشتر بخوانید: حذف شماره از صفحه اول در نرم‌افزار word

تبدیل اعداد به فارسی در Word

برای فارسی‌ نویسی اعداد در Word ابتدا از سربرگ File گزینه Options را که در انتهای صفحه و در سمت چپ قرار دارد انتخاب کنید.

مرحله اول فارسی‌نویسی اعداد در word

سپس از پنجره باز شده روی Advanced کلیک کنید و عنوان Show document content را بیابید.

در این قسمت منوی کشویی Numeral را  باز کنید و حالت Context را برگزینید.

مرحله دوم فارسی‌نویسی اعداد در word

اکنون کار شما به پایان رسید. اگر زبان صفحه کلید شما انگلیسی باشد اعداد شما انگلیسی تایپ خواهند شد و اگر زبان کیبورد فارسی باشد، اعداد شما فارسی تایپ خواهند شد.

اگر دوست دارید همیشه از اعداد فارسی استفاده کنید، می‌توانید حالت Hindi را انتخاب کنید. با انتخاب این حالت حتی اگر انگلیسی هم تایپ کنید اعداد شما به‌صورت فارسی تایپ می‌شوند.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات حتی با وجود اعمال این تغییرات نمی‌توانید بین اعداد فارسی و انگلیسی تغییر وضعیت بدهید. این مشکل زمانی اتفاق میفتد که فونت مورد استفاده شما تنها از یک حالت پشتیبانی می‌کند. به طور مثال بعضی از فونت‌های فارسی از اعداد انگلیسی پشتیبانی نمی‌کنند و شما مجبور خواهید بود از همین فونت استفاده کنید و یا برای تایپ اعداد از فونت دیگری استفاده کنید.

اگر شما هم با مشکل فارسی‌ نویسی اعداد در Word دست و پنجه نرم کرده اید و یا اگر از تبعات منفی آن اطلاعات مناسبی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Superuser

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

3 دیدگاه برای “فارسی نویسی اعداد در Word”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید