جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

Hibernate

گزینه Hibernate در کامپیوتر ساختاری خواب مانند دارد و به خواب زمستانی مشهور است؛ زمانی که کامپیوتر را در وضعیت هایبرنیت قرار می ­دهیم، سیستم اطلاعات خود را در هارد یا یک حافظه دائمی دیگر ذخیره می­ کند و زمانی که کامپیوتر را از این حالت خارج کرده و روشن می­ کنیم، تمامی برنامه ها در سیستم عامل با همان ساختار قبل از وضعیت هایبرنیت مجددا اجرا خواهند شد. با ما همراه باشید تا در ادامه با نحوه فعال یا غیرفعال کردن Hibernate در ویندوز آشنا شوید.

گزینه Hibernate عملکردی ترکیبی میان گزینه Sleep و  Shutdown دارد؛ در واقع کامپیوتر را همانند گزینه Shutdown خاموش می‌کند اما ساختار اجرایی برنامه‌ها را همانند گزینه Sleep نگه می دارد. میزان مصرف انرژی، زمانی که کامپیوتر در حالت هایبرنیت قرار دارد بسیار اندک می­ باشد و معادل با انرژی­ کامپیوتر در حالت خاموش خواهد بود. حالت هایبرنیت در سیستم این امکان را فراهم می­ کند تا اگر کار با برنامه ­ای نیمه تمام ماند با انجام این گزینه بتوان آن را رها و کامپیوتر را خاموش کرد و در صورت مراجعه دوباره به کامپیوتر و روشن کردن دوباره آن پس از گذشت چند ساعت یا چند روز به همان برنامه و کار نیمه تمام ادامه داد.

مقایسه گزینه Hibernate و Sleep در کامپیوتر

  • Hibernate به معنی خواب زمستانی و Sleep به معنی خواب موقت می­ باشد.
  • هنگامی که گزینه Hibernate را اعمال می­ کنید همانند گزینه Sleep عمل می­ کند و ساختار اجرایی برنامه ها را به همان شکل روی سیستم نگهداری می­ کند، با این تفاوت که در این حالت کامپیوتر خاموش می­ شود. به عبارت دیگر در حالت هایبرنیت، کامپیوتر اسلیپ می‌باشد، اما خاموش است.
  • زمانی که کامپیوتر در حالت Sleep قرار دارد، مدت زمان راه‌اندازی مجدد کمتر از زمانی­ است که سیستم در حالت هایبرنیت (Hibernate) قرار دارد.
  • کامپیوتر در حالت Hibernate انرژی کمتری را نسبت به زمانی که در حالت Sleep قرار دارد مصرف خواهد کرد؛ چرا که انرژی مصرفی سیستم در حالت هایبرنیت معادل با انرژی یک کامپیوتر خاموش است.

غیرفعال بودن گزینه Hibernate در کامپیوتر

در برخی از نسخه های سیستم عامل به خصوص ورژن های قدیمی، این گزینه ممکن است به طور پیش فرض فعال نباشد؛ به منظور افزودن یا حذف و غیر فعال کردن گزینه هایبرنیت در ویندوز به دو روش می ­توان عمل کرد که در ادامه تشریح شده است.

فعال کردن Hibernate در ویندوز ۱۰

روش اول – از طریق Control Panel

در صورت نبودن گزینه هایبرنیت در ویندوز، از مسیر زیر می توان آن را فعال نمود:

ابتدا از منوی Start در نوار Taskbar برنامه Control Panel را که منبع تنظیمات کل ویندوز می باشد را باز می­ کنیم، سپس گزینه Hardware and Sound را انتخاب و بر روی گزینه Power Options کلیک می­ کنیم.

انتخاب گزینه Hardware and Sound جهت فعال کردن Hibernate
انتخاب گزینه Power Options جهت فعال کردن Hibernate

حال بر روی گزینه Choose what the power buttons do  کلیک می­ کنیم.

انتخاب گزینه Change setting that are currently unavailable جهت فعال کردن Hibernate

سپس گزینه Change settings that are currently unavailable را انتخاب می­ کنیم.

انتخاب گزینه Change setting that are currently unavailable  جهت فعال کردن Hibernate

اکنون در قسمت Shutdown settings تیک گزینه­ هایبرنیت را می ­زنیم و تغییرات با کلیک بر روی گزینه Save changes ذخیره می­ کنیم.

فعال کردن گزینه Hibernate در قسمت Shutdown settings جهت فعال کردن Hibernate

جهت غیرفعال کردن گزینه هایبرنیت در مرحله آخر از همین مسیر، تیک این گزینه را برداشته و تغییرات را ذخیره می­ نماییم.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل Sleep در ویندوز ۱۰

روش دوم فعال کردن هایبرنیت – با استفاده از Command Prompt

در روش دوم با استفاده از Command Prompt می‌توان گزینه­ هایبرنیت را فعال و یا غیر فعال  کرد. برای این منظور مسیر زیر را طی می­ کنیم:

از نوار Taskbar بر روی گزینه Start کلیک کرده و گزینه cmd را تایپ می­ کنیم. سپس بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب می­ کنیم.

انتخاب گزینه گزینه Run as administrator از برنامه cmd جهت فعال کردن Hibernate

حال دستور powercfg /hibernate on را برای فعال کردن گزینه Hibernate تایپ می­ کنیم.

تایپ دستور powercfg /hibernate on جهت فعال کردن Hibernate

دستور powercfg /hibernate off را نیز جهت غیرفعال کردن گزینه Hibernate تایپ می­ کنیم.

تایپ دستور powercfg /hibernate off جهت فعال کردن Hibernate

نحوه هایبرنیت کردن کامپیوتر (Hibernate) در ویندوز ۱۰

از منوی Start بر گزینه Power کلیک کرده و گزینه Hibernate را انتخاب می­ کنیم؛ با انتخاب این گزینه، کامپیوتر به حالت خواب زمستانی یا همان حالت هایبرنیت می ­رود.

Hibernate کردن کامپیوتر

هشدار: در صورت هایبرنیت کردن کامپیوتر، نباید تغییرات فیزیکی و سخت افزاری در سیستم ایجاد کرد؛ زیرا سیستم در این حالت نمی ­تواند فرآیند شناسایی دستگاه­ های جدید را انجام دهد.

در این مقاله مفهوم Hibernate و نحوه فعال کردن آن در ویندوز ۱۰ بیان شده است. اگر این مقاله برای شما مفید بوده است، لطفا نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

منبع: Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

2 دیدگاه برای “فعال کردن Hibernate در ویندوز ۱۰”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید