جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

مرتب سازی فایل ها

در ویندوز قابلیت های مختلفی از جمله فیلتر کردن و مرتب سازی و گروه بندی فایل ها وجود دارد و در مواردی که کاربر می خواهد تعداد زیادی فایل را به بهترین شکل مدیریت کند، استفاده می شود؛ زیرا گاهی اوقات، کاربر فایل های زیادی را در هارد سیستم خود ذخیره کرده که این عمل، دسترسی سریع به فایل ها را برای وی مشکل می کند؛ بنابراین یکی از اقداماتی که باید در این موارد انجام شود، مرتب سازی فایل ها می باشد که ویندوز این قابلیت را به روش های مختلف ارائه می دهد.

نحوه نمایش فایل ها در پوشه

برای اینکه فایل ها را بتوانیم به حالت های مختلف نمایش دهیم، ابتدا بر روی پوشه مورد نظر دابل کلیک کرده و وارد آن می شویم؛ سپس تب View را باز می کنیم و از طریق آیکن هایی که در گروه Layout وجود دارد، نحوه نمایش فایل ها را در این پوشه تعیین می کنیم.

نحوه نمایش فایل ها

در تب View آیکون های مختلفی برای نمایش فایل ها وجود دارد که نحوه عملکرد هر یک از آن ها در جدول زیر ارائه شده است.

نحوه عملکرد آیکن های Layout

از بین این آیکن ها، گزینه Large icons بهترین حالت برای نمایش عکس ها و تصاویر می باشد، زیرا آیکون ها را بزرگ نمایش می دهد و همچنین گزینه list برای انتخاب فایل ها و اجرای دستورهای Copy ،Cut و Paste در ویندوز بسیار مناسب است؛ زیرا آیکون ها را به صورت لیست نمایش می دهد که البته در این حالت پیش نمایش تصاویر مشاهده نمی شود.

مرتب کردن فایل ها و پوشه ها در ویندوز ۱۰

در ویندوز یکی از مهم ترین گزینه هایی که جهت مرتب سازی فایل ها وجود دارد گزینه Sort by (مرتب‌سازی بر اساس…) می باشد که از دو روش قابل دسترس است.

روش اول

گاهی اوقات لازم است تا فایل ها را با توجه به مشخصات خاصی دسته بندی کرد به همین دلیل برای مرتب سازی فایل ها و پوشه در قسمتی خالی از صفحه کلیک راست کرده و گزینه Sort by را انتخاب می کنیم؛ کادری که باز می شود شامل گزینه های مختلفی است که هر کدام از آن ها به گونه ای فایل ها را مرتب می کنند؛ بنابراین شما می توانید با انتخاب هر یک از این گزینه ها، اقدام به مرتب سازی فایل های خود به طور دلخواه نمایید.

مرتب کردن فایل ها

نحوه عملکرد هر یک از گزینه های Sort by در جدول زیر ارائه شده است.

نحوه مرتیب سازی گزینه های Sort by

روش دوم

جهت مرتب سازی فایل ها در ویندوز ۱۰، از تب View گزینه Sort by را از گروه Current view انتخاب می کنیم و در کادر باز شده بر روی گزینه دلخواه خود برای مرتب کردن فایل ها کلیک می کنیم.

روش دوم مرتب سازی فایل ها

اگر بخواهیم گزینه های دیگری را در تنظیمات View اضافه کنیم یا اینکه بخواهیم برخی از گزینه ها را از داخل لیستی که باز می شود حذف کنیم کافی است پس از انتخاب Sort by از تب Current view، بر روی Choose columns… کلیک کنیم. سپس از کادر Choose Details گزینه هایی که میخواهیم در لیست نمایان شود و بر اساس آن ها مرتب سازی فایل ها انجام شود را تیک زده و سپس بر روی OK کلیک می کنیم؛ همچنین با برداشتن تیک برخی گزینه ها آن ها را از لیست مرتب سازی حذف می کنیم.

توضیح کادر Choose Details

به عنوان مثال اگر تیک گزینه Date created (این گزینه فایل ها را بر اساس تاریخ ساخت آن ها مرتب می کند) را بزنیم و سپس OK کنیم، این گزینه در لیست مرتب سازی قرار داده خواهد شد و هرگاه به یکی از دو روش ذکر شده قصد انجام عملیات مرتب سازی را داشتیم، از کادری که باز می شود می توان این گزینه را مشاهده و انتخاب نمود.

بیشتر بخوانید: فعال کردن Hibernate در ویندوز

گروه بندی فایل ها و پوشه ها

جهت گروه بندی فایل ها در ویندوز ۱۰، از تب View گزینه Group by را از گروه Current view انتخاب می کنیم و در کادری که باز می شود بر اساس موردی که می خواهیم فایل ها گروه بندی شوند، بر روی گزینه دلخواه خود کلیک می کنیم.

نحوه گروه بندی فایل ها در ویندوز 10

در کادری که باز می شود گزینه های مختلفی از جمله گروه بندی بر اساس نام، بر اساس تاریخ ویرایش و… وجود دارد که با کلیک بر روی هر کدام از آن ها فایل ها به همان سبک گروه بندی می شوند که در ادامه به توضیح برخی از این گزینه ها می پردازیم.

Name: این گزینه فایل ها را بر اساس نام آن ها به ترتیب حروف الفبا گروه بندی می کند.

Date modified: این گزینه فایل ها را بر اساس تاریخ آخرین ویرایش آن ها مرتب می کند.

Type: این گزینه فایل ها را بر اساس نوع آن ها مرتب می کند. مثلا همه فایل های Word موجود در صفحه را در یک گروه دسته بندی می کند.

Size: این گزینه فایل ها را بر اساس حجم و سایز آن ها مرتب می کند.

Date created: این گزینه فایل ها را بر اساس تاریخ ساخت آن ها مرتب می کند.

و…

اگر بخواهیم فایل ها بر اساس گزینه ای گروه بندی شوند که در این لیست وجود ندارد، بر روی گزینه Choose columns کلیک می کنیم و از کادر Choose Details تیک گزینه مورد نظر را می زنیم تا به لیست اضافه شود، سپس گروه بندی را بر اساس این گزینه انجام می دهیم؛ به عنوان مثال می خواهیم گروه بندی فایل ها بر اساس سال انجام شود اما این گزینه در لیست Group by وجود ندارد؛ بنابراین ابتدا از مسیر گفته شده تیک گزینه Year را می زنیم تا به لیست اضافه شود؛ سپس در لیست جدید، گروه بندی را می توان بر اساس سال نیز انجام داد.

نحوه اضافه کردن گزینه های بیشتر برای گرو بندی

زمانی که کاربر از گزینه Group by جهت گروه بندی فایل های خود استفاده می کند، ویندوز فایل‌ها و فولدرها را به گروه هایی با عنوان های مختلف تقسیم می کند که در کنار نام گروه ها فلش کوچکی وجود دارد که در صورت کلیک بر روی این فلش تمامی آیتم ها و فولدرهایی که در این گروه وجود دارد در زیر عنوان نمایان می شود و اگر دوباره بر روی فلش کلیک کنیم، آیتم های گروه جمع می شود.

گروه بندی کردن فایل ها

در این مقاله نحوه نمایش، مرتب سازی و گروه بندی کردن فایل ها در ویندوز ۱۰ جهت دسترسی سریع تر به فایل ها و فولدرها ارائه شده است تا از این طریق کاربران فایل ها و فولدرهایشان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

اگر این مقاله جهت مرتب سازی فایل های شما مفید واقع شده، لطفا از طریق همین صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

منبع: Informit

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

یک دیدگاه برای “نحوه مرتب سازی و گروه بندی فایل ها در ویندوز ۱۰”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید