جستجو در وب سایت

www.rayacall.com

info@rayacall.com

02191301330

مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف

دانستن کلیدهای‌ میانبر ویندوز همواره برای کاربران مفید بوده. زیرا با استفاده از کلید میانبر زمان قابل توجهی صرفه‌جویی می‌شود. با بکارگیری قدرت کلیدهای میانبر دیگر نیاز نیست برای اجرای یک دستور به اجبار چندین مرحله را طی کنید. در برخی از موارد دانستن میانبرها و استفاده از آن نشان از حرفه ای بودن کاربر دارد و حتی در برخی از موارد دیده شده کارمندانی که به کلیدهای‌ میانبر چه در ویندوز و چه در نرم‌افزارهای تخصصی مسلط هستند نزد کارفرمایان و مدیران خود از امتیاز مثبت برخوردار هستند.

در ویندوز نیز کلیدهای میانبرهای بسیاری تعبیه شده تا نیاز نباشد برای اجرای آن‌ها مسیری طولانی طی کنیم، در این پست سعی کردیم مهم‎‌ترین کلیدهای‌ میانبر را با شما به اشتراک بگذاریم. هرچند امکان توضیح و بررسی تک تک آن فراهم نیست .

Win+PrtSc: اسکرین‌شات

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های گرفتن اسکرین‌شات در ویندوز استفاده از کلیدهای میانبر Win+PrtSc می‌باشد که با کمک کلید‌های ترکیبی Ctrl+V به‌راحتی می‌توانید اسکرین‌شات مورد نظر را در نرم‌افزارهایی مانند وُرد، فتوشاپ، paint ویندوز و… ظاهر کنید، حتی از این روش می‌توانید اسکرین‌شات مورد نظر را در نرم‌افزارهای پیام‌رسان مانند تلگرام ویندوز و… با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

Win+Shift+S: اسکرین‌شات پیشرفته

این روش در واقع کلیدهای میانبر برنامه Snip & Sketch خود ویندوز می‌باشد، با فشردن کلید‌های ترکیبی ذکر شده از روی کیبرد چهار گزینه در قسمت بالای صفحه نمایش شما ظاهر خواهد شد،گزینه اول از چپ به راست این قابلیت را به شما می‌دهد تا از محدوده مورد نظر به‌صورت مستطیلی شکل اسکرین‌شات بگیرید.
گزینه دوم به‌صورت Free Hand یا دست‌آزاد به شما امکان عکس‌برداری از صفحه نمایش را می‌دهد.

گزینه سوم جذاب ترین قابلیت این برنامه می‌باشد، اگر چندین برنامه فعال بر روی صفحه‌ نمایش خود دارید با کلیک بر روی برنامه مورد نظر می‌توانید فقط و فقط از آن برنامه اسکرین‌شات تهیه کنید.
با فشردن گزینه چهارم هم می‌توانید به‌صورت تمام صفحه اسکرین‌شات بگیرید. بعد از تهیه اسکرین‌شات در پایین و سمت راست نوتیفیکیشن آن به‌ نمایش گذاشته خواهد شد و با کلیک بر روی آن قادر به ویرایش و ذخیره‌سازی آن خواهید بود.


Win+G: تهیه کلیپ از صفحه نمایش

برخی از مواقع نیاز دارید از کارهایی که در ویندوز انجام می‌دهید ویدئو تهیه کنید. شاید اولین راهی که به ذهن خطور می‌کند استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Camtasia, Bandicam و … باشد. اما خیلی وقت‌ها نیاز به دانلود و نصب چنین نرم‌افزارهایی نیست. تهیه ویدئویی بسیار ساده و بدور از هرگونه قابلیت و ویرایش آنچنانی، به کمک قابلیت XBOX GAME BAR ویندوز ۱۰ امکانپذیر است.

این قابلیت جذاب ویندوز در واقع برای گیمرها ساخته شده که بتوانند از روند بازی‌هایی که انجام می‌دهند کلیپ تهیه کنند. اما این برنامه فقط محدود به حوزه بازی ها نیست و می‌توان از آن برای تهیه کلیپ از سایر برنامه های مورد استفاده در ویندوز نیز استفاده کرد. برای دسترسی به این برنامه می‌توانید از کلیدهای میانبر ذکر‌شده استفاده کنید و یا از منوی استارت عبارت XBOX GAME BAR را جست‌و‌جو  کنید. به طور مثال ما می‌خواهیم از روندی که در نرم‌افزار فتوشاپ انجام می‌دهیم کلیپ تهیه کنیم،ابتدا نرم افزار فتوشاپ را باز می‌کنیم و سپس برنامه XBOX GAME BAR را با روشی گفته شده اجرا می‌کنیم. برای ضبط کافی است برروی دکمه رکورد کلیک کنید درست مانند شکل زیر

XBOX GAME BAR

پس از اتمام عملیات اگر قصد دارید روند تهیه کلیپ را متوقف کنید کافی است مطابق شکل زیر بر روی دکمه Stop کلیک کنید، کلیپ مورد نظر بصورت پیش‌فرض در پوشه Videos ذخیره خواهد شد.

تهیه کلیپ از از Photpshop از طریق کلیدهای‌ میانبر shortcut

ناگفته نماند XBOX GAME BAR دارای قابلیت های بسیار زیادی است که بررسی آن‌ها را به عهده خودتان می‌گذاریم.

نکته : امکان ضبط ویدیو به کمک XBOX GAME BAR نیاز به حداقل سخت افزار در سیستم شما دارد که در صورت برآورده نشدن این حداقل امکانات، دکمه ضبط ویدیو برای شما غیر فعال خواهد بود و پیغام زیر برای شما نمایش داده خواهد شد :

requirement failure

برای مشاهده حداقل نیازمندی لازم برای فعال شدن قابلیت ضبط ویدیو در این ابزار میتوانید به این لینک مراجعه نمایید.

Win+V: تاریخچه کلیپ‌بورد

یکی از کاربردی‌ترین کلیدهای‌ میانبر که کمتر مورد توجه قرار میگیرد. حتی کاربرانی که سال‌ها از ویندوز استفاده می‌کنند کمتر با آن آشنا هستند. این shortcut که مانع از انجام مجدد کارها می‌شود و سرعت‌عمل شما را در بسیاری از امور مربوط ویندوز بهبود می‌بخشد. همواره برای شما اتفاق افتاده چندین داده‌ متنی یا عددی را کپی کنید. پس از هر بار کپی کردن داده جدید، داده های قبلی از بین می‌روند و نیازمند رجوع به داده‌های قبلی و کپی کردن مجدد آن‌ها خواهید بود. این کار بسیار حوصله سربر و از طرفی باعث اتلاف شدن زمان ارزشمندتان خواهد بود.

با این قابلیت قادر خواهید بود چندین و چند داده متنی و عددی و حتی عکس را در کلیپ‌بورد ویندوز ذخیره کرده و هر بار با سرعت بسیار زیاد و به راحتی هرچه ممکن آن‌ها را در جاهای مورد نظر فراخوانی کنید. به این منظور ابتدا باید از فعال بودن این قابلیت بر روی ویندوز مطمئن شوید.

برای این کار کافی است Settings ویندوز  را باز کرده و وارد بخش System شوید و از منوی سمپ چپ گزینه Clipboard را بیابید و آن را انتخاب کنید و سپس مطابق شکل زیر گزینه مورد نظر را فعال کنید

فعال‌سازی کلیدهای‌ میانبر کلیپ‌بردshortcut:win+v
فعال‌سازی کلیدهای‌ میانبر کلیپ‌برد از settings
shortcut:win+v

اکنون برای امتحان کافی است چندین متن مختلف و چند تصویر را کپی کنید و به جایی که میخواهید داده ها را Paste کنید بروید و کلیدهای Win+V را بفشارید. ملاحظه می‌کنید پنجره‌ای کوچک در پایین و سمت راست صفحه نمایش شما ظاهر می‌شود، مانند شکل زیر می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام آن‌‌ها را فراخوانی کنید.

اجرای کلیدهای‌ میانبر دسترسی به اطلاعات کپی شده
shortcut win+v

Ctrl+Shift+Esc: اجرای تسک منیجر

یکی از معضلات و مشکلات اجرای تسک منیجر زمانی است که سیستم هنگ کرده و کلیه نرم افزارهای در حال اجرا فریز میشوند. در این هنگام نیازمند تسک‌منیجر هستید تا برنامه‌های در حال اجرا را ببندید اما با اجرای آن شاهد این هستیم که تسک‌منیجر در زیر برنامه‌های دیگر قرار خواهد گرفت و حتی نمی‌توانید آن‌را ببینید و عملا قادر به استفاده از آن نخواهید بود.
اعمال این تغییر در بسیاری از مواقع به شما کمک خواهد نمود؛ بعد از اجرای تسک منیجر از منوی Options  تیک Always on top  را فعال کنید .با این کار همیشه تسک‌منیجر بالاترین پنجره خواهد بود و زیر هیچکدام از پنجره‌ها یا برنامه‌ها قرار نخواهد گرفت.

اجرای کلیدهای‌ میانبر تسک منیجر shortcut:CTRL+SHIF+ESC

:+Win: فعال‌سازی ایموجی

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که ایموجی های ویندوز کجا هستند؟ آیا ویندوز از ایموجی پشتیبانی می‌کند؟
با استفاده کلید ترکیبی ویندوز به‌اضافه نقل‌قل می‌توانید ایموجی‌ها را فعال کنید و از آن‌ها استفاده کنید.

Ctrl+Alt+Delete: اجرای فهرست وظیفه

اجرای فهرست وظیفه: این قابلیت هنگام فریز شدن برنامه و صفحه نمایش ویندوز بسیار کاربرد دارد و با اجرای آن می‌توانید به تسک‌منیجر دسترسی داشته باشید و همینطور می‌توانید سیستم را خاموش و ری‌استارت کنید.

در جدول زیر میانبرهایی را مشاهده می‌کنید که نیاز به توضیح اضافه ندارند

کلیدمیانبرعملکرد
Win+Pتغییر وضعیت بین مونیتورهای متصل به ویندوز مثل مونیتور دوم یا ویدئو پروجکشن
WIN+Eباز شدن This PC
WIN+Rباز شدن پنجره Run
WIN+Lقفل کردن آسان و سریع ویندوز
Win+Dدسترسی سریع به دسکتاپ
Ctrl+Aانتخاب آیتم های موجود در یک فولدر یا صفحه و انتخاب کل متن در فایل های متنی
Ctrl+Cکپی کردن متن یا آیتم هایی نظیر عکس، فیلم، آهنگ و….
Ctrl+Vپیست کردن موارد انتخابی
Ctrl+Zحذف کردن فولدر و بازگشت به عملیات قبلی در بسیاری از نرم افزار ها
Ctrl+Shift+Nساخت پوشه جدید
Win+Tabاجرای قابلیت Task View

به نظر شما جای کدام یک از shortcut ها در این لیست خالی است؟

کدام یک از کلیدهای‌ میانبر بیشتر مورد استفاده شما قرار می‌گیرد؟

اگر شما یکی از طراحان ویندوز بودید، برای نسخه بعدی ویندوز چه کلید میانبری را به این لیست اضافه میکردید؟

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Microsoft

برچسب‌ها:   

نظرات کاربران

2 دیدگاه برای “کلیدهای میانبر ویندوز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر خود را با ما در میان بگذارید